بیمه خودرو

حذف نسخه کاغذی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از خرداد 99

حذف نسخه فیزیکی بیمه نامه

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است؛ یعنی تمامی خودروها باید تحت پوشش این بیمه باشند. به همین دلیل شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی همیشه به دنبال به‌روز‌رسانی شرایط و قوانین مختلف بیمه شخص ثالث هستند.

یکی از آخرین تغییراتی که در شرایط این بیمه ایجاد شده، مربوط به حذف فیزیکی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث یا همان نسخه کاغذی بیمه‌نامه‌ها از ابتدای خرداد امسال (سال 1399) است که در ادامه متن به جزئیات آن می‌پردازیم.

شرایط حذف فیزیکی بیمه‌نامه‌ها

بر اساس آخرین بخشنامه بیمه مرکزی که در تاریخ 27/2/99 منتشر شده است، همه شرکت‌های بیمه باید از اول خرداد، صدور بیمه‌های شخص ثالث را بدون نسخه فیزیکی و فقط با نسخه الکترونیک آن انجام دهند.

باید به این نکته توجه کنید که بیمه‌نامه شخص ثالث کاغذی و بیمه‌نامه‌های الکترونیک از نظر اعتبار هیچ تفاوتی باهم ندارند. یعنی تمدید بیمه‌نامه، تخفیف‌های عدم خسارت یا دریافت خسارت با نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه به راحتی انجام خواهد شد.

همچنین شرکت‌های بیمه موظف شده‌اند تا پس از صدور بیمه‌نامه، پیامکی را برای بیمه‌گذار ارسال کنند که در آن اطلاعات زیر نوشته شده باشد:

  • کد یکتای بیمه‌نامه
  • لینک نسخه قابل چاپ بیمه‌نامه
  • آدرس الکترونیکی سامانه استعلام اصالت بیمه‌نامه در سایت بیمه مرکزی

به این صورت که بیمه‌گذار می‌تواند برای مطمئن شدن از اعتبار بیمه‌نامه‌ای که به صورت الکترونیکی برای او صادر شده است، از طریق کد یکتا در سایت اپسینا استعلام بگیرد.

حتما بخوانید : استعلام و دریافت سوابق بیمه‌نامه ماشین چگونه انجام می شود؟

همچنین بیمه‌گذار می‌تواند از طریق لینک نسخه قابل چاپ بیمه‌نامه، در صورت تمایل بیمه‌نامه خود را چاپ کند. اما همانطور که گفتیم نداشتن نسخه فیزیکی، هیچ مشکلی برای بیمه‌گذار ایجاد نخواهد کرد؛ به این دلیل که برای اجرای این قانون، هماهنگی‌های لازم بین بیمه مرکزی و راهنمایی و رانندگی انجام شده است.

به گفته بیمه مرکزی هدف از اجرای این تغییرات، صرفه‌جویی در مصرف بی‌رویه کاغذ، کمک به حفظ محیط زیست و کاهش مراجعه حضوری بیمه‌گذاران است.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث با نسخه الکترونیک

بیشتر از دو سال است که خرید و تمدید اینترنتی بیمه شخص ثالث به شکلی بسیار ساده در اپسینا انجام می‌شود. به این صورت که شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات لازم مثل نوع خودرو، سال ساخت و میزان تخفیف، قیمت بیمه‌نامه خود را مشاهده و مقایسه کنید.

در واقع پیشنهاد خرید بیمه شخص ثالث در سایت اپسینا در عرض چند دقیقه و بدون نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری انجام می‌شود. همچنین این بیمه در کمتر از چند ساعت صادر و اطلاعات آن برای بیمه‌گذار ارسال خواهد شد.

توجه داشته باشید که در اپسینا به عنوان نماینده قانونی شرکت بیمه سینا ، بیمه شخص ثالث طبق دستور بیمه مرکزی بدون ارائه نسخه کاغذی صادر می‌شود. بیمه‌گذاران اپسینا می‌توانند اطلاعات بیمه‌نامه خریداری شده و نسخه pdf آن را از  سایت بیمه مرکزی دریافت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *