بیمه عمر و زندگی

اگر شرکت بیمه ورشکست شود تکلیف بیمه‌‌های عمر چه می‌شود؟

اگر چند سال بعد از عقد قرارداد، شرکت بیمه ورشکست شد، تکلیف پول‌هایی که واریز کردیم چه می‌شود؟ تضمین بازگشت سرمایه در هر شرایطی، از مهم‌ترین دغدغه تمام کسانی است که قصد خرید بیمه عمر دارند. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین عاملی که باعث می‌شود از خرید بیمه عمر منصرف شویم، نگرانی بابت انحلال شرکت بیمه و عدم اطمینان از بازگشت سرمایه در بلندمدت است.

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که طبق قانون چه راهکارهایی برای وقوع این شرایط پیش‌بینی شده است.

اگر شرکت بیمه ورشکست شود تکلیف بیمه‌‌های عمر چه می‌شود؟

بررسی قانونی بیمه عمر

طبق ماده ۳۷ قانون بیمه مرکزی ایران، ثبت هر شرکت بیمه‌ای در کشور، منوط به دریافت پروانه تأسیس از طرف بیمه مرکزی است. پس از تأسیس هم، هر نوع تغییری در اساسنامه و حتی میزان سرمایه شرکت نیز باید با موافقت و مجوز رسمی بیمه مرکزی صورت بگیرد. پس تمامی شرکت‌های بیمه‌ای که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، دارای مجوز رسمی از بیمه مرکزی بوده و تحت نظارت آن فعالیت می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید لیست شرکت‌های بیمه دارای مجوز از بیمه مرکزی را مشاهده کنید:

حق تقدم با بیمه عمر است

طبق ماده ۶۰ قانون تأسیس بیمه مرکزی، در صورت انحلال و یا ورشکستگی یک شرکت بیمه، بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان نسبت به ماباقی بستانکاران حق تقدم دارند و حتی در میان رشته‌های مختلف نیز حق تقدم با بیمه عمر است. این قانون به این معنی است که در صورت منحل شدن شرکت بیمه و یا ورشکستگی، حقوق بیمه‌گذاران عمر در اولویت و رأس تمامی بدهکاری‌های آن شرکت بیمه قرار می‌گیرد. شرکت بیمه ورشکسته باید قبل از هرگونه بدهی، حتی بدهی به دولت و بانک‌ها، بدهی بیمه‌گذاران را پرداخت کند و این نشان از اهمیت بیمه عمر در قانون دارد.

۵۰% حق بیمه‌های عمر نزد بیمه مرکزی

طبق ماده ۷۱ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران، تمامی شرکت‌های بیمه‌ای که در ایران فعالیت می‌کنند، باید ۵۰% حق بیمه‌های عمر و ۲۵% حق بیمه در سایر رشته‌های بیمه‌ای را نزد بیمه مرکزی، به عنوان بیمه اتکایی ذخیره کنند. به معنای واضح‌تر یعنی ۵۰% حق بیمه‌ عمر و سرمایه‌گذاری که از بیمه‌گذاران دریافت می‌شود، به‌حساب بیمه مرکزی واریز می‌شود. بیمه مرکزی هم در قبال دریافت این ۵۰% در صورت متضرر شدن شرکت بیمه، به‌صورت اتکایی عمل می‌کند و مسئولیت این جبران را می‌پذیرد. در شرایطی که به طور کلی شرکت بیمه دچار انحلال شود، بیمه مرکزی مسئول حفظ حقوق بیمه شدگان خواهد بود. این صورت، کلیه سوابق و اسناد مربوط به تعهدات و حقوق آن به یک یا چند شرکت دیگر به صلاحدید بیمه مرکزی، جهت ادامه قرارداد یا تسویه بدهی‌ها منتقل خواهد شد.

با توجه به مطالبی که عنوان شد، این اطمینان وجود دارد که بیمه مرکزی پشتوانه محکمی برای بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری است. تمامی شرکت‌های بیمه‌ی دارای مجوز، تحت نظارت و حمایت بیمه مرکزی و به پشتوانه آن فعالیت می‌کنند.

برای بررسی پوشش‌ها، شرایط و مبلغ حق بیمه‌عمر  و مشاره رایگان ، می‌توانید  به سایت اپسینا مراجعه کرده و پس از وارد کردن اطلاعاتی مانند سال تولد، مشاوره رایگان را دریافت کنید. اگر نیاز به دریافت اطلاعات یشتر یا مشاوره بیمه عمر داشتید، می‌توانید با شماره 44220625 -076 و یا 09173621318 تماس بگیرید. ما به شما کمک می کنیم تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *